Bloom Download App
Baklažán etiópsky
+
Škvrnitosť listov

Baklažán etiópsky náchylná na Škvrnitosť listov: Ako chrániť

Solanum aethiopicum

Náchylnosť: Vysoká Závažnosť: Stredná Náročnosť: Ľahká

Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky: Čo treba vedieť?

Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky (Solanum aethiopicum) je plesňová stav so stredná závažnosťou. Baklažán etiópsky má vysoká náchylnosť k tejto chorobe. Škvrnitosť listov je bežná hubová choroba spôsobená rôznymi patogénmi vrátane Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria a Venturia. Postihuje predovšetkým listy, pričom spôsobuje sfarbené škvrny...

Baklažán etiópsky je rastlina so ľahká starostlivosťou. Zotavenie z Škvrnitosť listov trvá približne 21 dní pri správnej liečbe.

Baklažán etiópsky je vysoko náchylná na Škvrnitosť listov, na rozdiel od väčšiny rastlín v rovnakej rodine. Bez včasného zásahu trvá zotavenie 32 dní namiesto 21 dní. Na rozdiel od bakteriálnych infekcií možno Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky zvládnuť organickými fungicídmi. Bez opatrení môžu byť chemické liečby pre Škvrnitosť listov škodlivé pre domáce zvieratá. Používajte organické metódy pre Baklažán etiópsky v domácnostiach so zvieratami.

🔍 Ako vyzerá Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky?

  • Kruhové hnedé, sivé, čierne alebo žlté škvrny na listoch
  • Škvrny so sústredými krúžkami alebo tmavými okrajmi
  • Žltý lem obklopujúci škvrny
  • Škvrny môžu byť vpadnuté alebo prenikať cez list a vytvárať dierky
  • Silne napadnuté listy môžu úplne zhnednúť a predčasne opadať
  • Uhlové alebo okrúhle škvrny s hladkými alebo strapkatými okrajmi

Čo spôsobuje Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky?

  • Hubové patogény (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Dlhotrvajúca vysoká vlhkosť (12–24 hodín)
  • Rozstrekovanie vody dažďom alebo závlahou nad korunami rastlín
  • Zlá cirkulácia vzduchu medzi rastlinami
  • Dlhodobo mokré listy
  • Hubové spóry prezimujúce na opadaných listoch
  • Teplé teploty v kombinácii s vysokou vlhkosťou

💊 Ako liečiť Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky?

TLDR: Liečte Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky rýchlou liečbou (~11 dní) alebo organickou (~21 dní). Baklažán etiópsky má vysoká náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Odstrániť všetky viditeľne napadnuté listy

Zlikvidovať v uzatvorenom plastickom vrecku

2

Aplikovať fungicíd na báze medi podľa pokynov výrobcu

Rovnomerne pokryť všetko lístie

3

Upraviť spôsob zalievania – zalievať len ráno pri päte rastliny

Vyhýbať sa zmáčaniu listov

4

Druhá aplikácia fungicídu

Skontrolovať, či je infekcia pod kontrolou

5

Záverečné hodnotenie a prípadná tretia aplikácia podľa potreby

Väčšina prípadov sa vyrieši do 2 týždňov

🌿

Organická liečba

1

Odstrániť všetky napadnuté listy a zlikvidovať ich mimo rastlín

Noste rukavice a po použití dezinfikujte nožnice

2

Izolovať postihnutú rastlinu od ostatných zdravých rastlín

Udržiavať minimálnu vzdialenosť 90 cm

3

Pripraviť postrek z neemového oleja (2 polievkové lyžice na liter vody)

Pridať niekoľko kvapiek tekutého mydla ako emulgátor

4

Aplikovať neemový olej na všetky listy (vrchná aj spodná plocha)

Aplikovať večer, aby nedošlo k spáleniu slnkom

5

Zlepšiť cirkuláciu vzduchu okolo rastliny

Odstrániť rezom prekrývajúce sa alebo príliš husté vetvy

6

Zopakovať aplikáciu neemového oleja

Opakovať aplikáciu týždenne

7

Tretia aplikácia neemového oleja

Skontrolovať, či sa prestali objavovať nové škvrny

8

Záverečné hodnotenie

Ak sa nevyskytujú žiadne nové škvrny, rastlina sa zotavuje

🛡️ Ako predchádzať Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky?

TLDR: Predchádzajte Škvrnitosť listov na Baklažán etiópsky pomocou 9 základných preventívnych opatrení.

  • Odstrániť a zlikvidovať opadané listy pred zimou
  • Vyhýbať sa závlahe nad korunami rastlín a zmáčaniu listov
  • Zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu pravidelným rezom
  • Dodržiavať dostatočné rozostupy medzi rastlinami
  • Zalievať ráno, aby sa listy mohli vysušiť
  • Aplikovať vrstvu mulče hrubú 7–10 cm bez dotyku so stonkami
  • Udržiavať rastliny zdravé správnym zalievaním a výživou
  • Pravidelne dezinfikovať záhradnícke náradie
  • Bezodkladne odstraňovať mŕtve alebo odumierajúce vetvy

🌱 Ako sa starať o Baklažán etiópsky, aby sa predišlo Škvrnitosť listov?

💧 Ako polievať

Zalievajte výdatne každých 4 – 6 dní, pričom medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu pôdy preschnúť. Vyhnite sa namáčaniu listov, aby ste znížili riziko hubových ochorení. Počas období intenzívnych horúčav frekvenciu zálievky zvýšte.

☀️ Osvetlenie

Vyžaduje priame slnko aspoň 6 – 8 hodín denne. V podmienkach so slabým svetlom sa tvorba plodov znižuje a rastliny sa vyťahujú do výšky.

🪴 Ideálna pôda

Uprednostňuje hlinitú, úrodnú, dobre priepustnú pôdu bohatú na organickú hmotu. pH medzi 5,5 a 7,0. Pred výsadbou pôdu obohaťte kompostom a zabezpečte dobrú drenáž.

Často kladené otázky

Môže Škvrnitosť listov zabiť moju rastlinu Baklažán etiópsky?
Možno, ak sa nelieči, Škvrnitosť listov môže spôsobiť Baklažán etiópsky značné poškodenie. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Baklažán etiópsky zotaví z Škvrnitosť listov?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 21 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Škvrnitosť listov nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Baklažán etiópsky?
Áno, Škvrnitosť listov sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Baklažán etiópsky.
Zobraziť viac: Baklažán etiópsky → Zobraziť viac: Škvrnitosť listov →

Zdroje a referencie