Bloom Download App
Tráva kikuyu
+
Škvrnitosť listov

Tráva kikuyu s Škvrnitosť listov: Prevencia a liečba

Cenchrus clandestinus

Náchylnosť: Stredná Závažnosť: Stredná Náročnosť: Ľahká

Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu: Čo treba vedieť?

Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu (Cenchrus clandestinus) je plesňová stav so stredná závažnosťou. Tráva kikuyu má stredná náchylnosť k tejto chorobe. Škvrnitosť listov je bežná hubová choroba spôsobená rôznymi patogénmi vrátane Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria a Venturia. Postihuje predovšetkým listy, pričom spôsobuje sfarbené škvrny...

Tráva kikuyu je rastlina so ľahká starostlivosťou. Zotavenie z Škvrnitosť listov trvá približne 21 dní pri správnej liečbe.

Na rozdiel od bakteriálnych infekcií možno Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu zvládnuť organickými fungicídmi.

🔍 Ako vyzerá Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu?

  • Kruhové hnedé, sivé, čierne alebo žlté škvrny na listoch
  • Škvrny so sústredými krúžkami alebo tmavými okrajmi
  • Žltý lem obklopujúci škvrny
  • Škvrny môžu byť vpadnuté alebo prenikať cez list a vytvárať dierky
  • Silne napadnuté listy môžu úplne zhnednúť a predčasne opadať
  • Uhlové alebo okrúhle škvrny s hladkými alebo strapkatými okrajmi

Čo spôsobuje Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu?

  • Hubové patogény (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Dlhotrvajúca vysoká vlhkosť (12–24 hodín)
  • Rozstrekovanie vody dažďom alebo závlahou nad korunami rastlín
  • Zlá cirkulácia vzduchu medzi rastlinami
  • Dlhodobo mokré listy
  • Hubové spóry prezimujúce na opadaných listoch
  • Teplé teploty v kombinácii s vysokou vlhkosťou

💊 Ako liečiť Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu?

TLDR: Liečte Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu rýchlou liečbou (~11 dní) alebo organickou (~21 dní). Tráva kikuyu má stredná náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Odstrániť všetky viditeľne napadnuté listy

Zlikvidovať v uzatvorenom plastickom vrecku

2

Aplikovať fungicíd na báze medi podľa pokynov výrobcu

Rovnomerne pokryť všetko lístie

3

Upraviť spôsob zalievania – zalievať len ráno pri päte rastliny

Vyhýbať sa zmáčaniu listov

4

Druhá aplikácia fungicídu

Skontrolovať, či je infekcia pod kontrolou

5

Záverečné hodnotenie a prípadná tretia aplikácia podľa potreby

Väčšina prípadov sa vyrieši do 2 týždňov

🌿

Organická liečba

1

Odstrániť všetky napadnuté listy a zlikvidovať ich mimo rastlín

Noste rukavice a po použití dezinfikujte nožnice

2

Izolovať postihnutú rastlinu od ostatných zdravých rastlín

Udržiavať minimálnu vzdialenosť 90 cm

3

Pripraviť postrek z neemového oleja (2 polievkové lyžice na liter vody)

Pridať niekoľko kvapiek tekutého mydla ako emulgátor

4

Aplikovať neemový olej na všetky listy (vrchná aj spodná plocha)

Aplikovať večer, aby nedošlo k spáleniu slnkom

5

Zlepšiť cirkuláciu vzduchu okolo rastliny

Odstrániť rezom prekrývajúce sa alebo príliš husté vetvy

6

Zopakovať aplikáciu neemového oleja

Opakovať aplikáciu týždenne

7

Tretia aplikácia neemového oleja

Skontrolovať, či sa prestali objavovať nové škvrny

8

Záverečné hodnotenie

Ak sa nevyskytujú žiadne nové škvrny, rastlina sa zotavuje

🛡️ Ako predchádzať Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu?

TLDR: Predchádzajte Škvrnitosť listov na Tráva kikuyu pomocou 9 základných preventívnych opatrení.

  • Odstrániť a zlikvidovať opadané listy pred zimou
  • Vyhýbať sa závlahe nad korunami rastlín a zmáčaniu listov
  • Zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu pravidelným rezom
  • Dodržiavať dostatočné rozostupy medzi rastlinami
  • Zalievať ráno, aby sa listy mohli vysušiť
  • Aplikovať vrstvu mulče hrubú 7–10 cm bez dotyku so stonkami
  • Udržiavať rastliny zdravé správnym zalievaním a výživou
  • Pravidelne dezinfikovať záhradnícke náradie
  • Bezodkladne odstraňovať mŕtve alebo odumierajúce vetvy

🌱 Ako sa starať o Tráva kikuyu, aby sa predišlo Škvrnitosť listov?

💧 Ako polievať

Zalievajte približne 2,5 cm vody týždenne. V suchých obdobiach môže byť zálievka menej častá, pretože rastlina je tolerantná voči suchu. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu v ílovitých pôdach, aby ste zabránili premokreniu.

☀️ Osvetlenie

Ideálne je plné slnko; rastline sa darí pri aspoň 6 až 8 hodinách priameho slnečného svetla denne. Znesie mierny polotieň, ale na veľmi tienistých miestach je rast obmedzený a tráva stráca hustotu.

🪴 Ideálna pôda

Preferuje dobre priepustné pôdy s pH medzi 4,5 a 7,0. Znesie piesočnaté až ílovité pôdy, pokiaľ nedochádza k premokreniu. Do veľmi zhutnených pôd pridajte hrubý piesok alebo perlit na zlepšenie drenáže.

Často kladené otázky

Môže Škvrnitosť listov zabiť moju rastlinu Tráva kikuyu?
Možno, ak sa nelieči, Škvrnitosť listov môže spôsobiť Tráva kikuyu značné poškodenie. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Tráva kikuyu zotaví z Škvrnitosť listov?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 21 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Škvrnitosť listov nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Tráva kikuyu?
Áno, Škvrnitosť listov sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Tráva kikuyu.
Zobraziť viac: Tráva kikuyu → Zobraziť viac: Škvrnitosť listov →

Zdroje a referencie