Bloom
Orchidea kobylková
+
Štítenky

Orchidea kobylková s Štítenky: Prevencia a liečba

Lycaste locusta

Náchylnosť: Stredná Závažnosť: Stredná Náročnosť: Ťažká

Štítenky na Orchidea kobylková: Čo treba vedieť?

Štítenky na Orchidea kobylková (Lycaste locusta) je škodca stav so stredná závažnosťou. Orchidea kobylková má stredná náchylnosť k tejto chorobe. Štítenky sú malé cicavé škodce, ktoré sa prejavujú ako hnedé, škrupinkovité hrbolčeky na stonkách a listoch rastlín. Existuje viac ako 25 druhov, rozdelených na pancierované (tvrdé) a nepancierované (...

Orchidea kobylková je rastlina so náročná starostlivosťou. Zotavenie z Štítenky trvá približne 30 dní pri správnej liečbe. Ako izbová rastlina zabezpečte dobré vetranie na pomoc pri zotavení.

Na rozdiel od plesňových chorôb Štítenky na Orchidea kobylková rýchlo reaguje na integrovanú ochranu rastlín.

🔍 Ako vyzerá Štítenky na Orchidea kobylková?

  • Malé hnedé zaoblené hrbolčeky na listoch a stonkách
  • Škrupinkovité alebo voskové hrbolčeky na spodnej strane listov
  • Žltnutie alebo chlorotické (bledé) listy
  • Lepkavá medovica pokrývajúca povrch listov
  • Čierna sadzovitá pleseň rastúca na medovici
  • Zvísajúce alebo vädnúce listy
  • Spomalený rast a znížená vitalita rastliny
  • Prítomnosť mravcov živiacich sa medovicou

Čo spôsobuje Štítenky na Orchidea kobylková?

  • Zanesenie infikovaných rastlín z pestovateľských škôlok
  • Zlý zdravotný stav rastlín zvyšujúci ich náchylnosť
  • Teplé vnútorné prostredie podporujúce rozmnožovanie
  • Nedostatok prirodzených predátorov v interiéri
  • Preplnenosť rastlín umožňujúca ľahké šírenie
  • Stres spôsobený teplom, suchom alebo nedostatočnou starostlivosťou

💊 Ako liečiť Štítenky na Orchidea kobylková?

TLDR: Liečte Štítenky na Orchidea kobylková rýchlou liečbou (~15 dní) alebo organickou (~30 dní). Orchidea kobylková má stredná náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Krok 1

Opláchnite postihnuté rastliny silným prúdom vody zo záhradnej hadice, aby ste zrazili štítenky

2

Krok 2

Pripravte núdzový mydlový roztok: 1 polievková lyžica prostriedku na riad + 1 čajová lyžička rastlinného oleja + 1 čajová lyžička 45%-ného alkoholu + 1 liter vody

3

Krok 3

Nastriekajte roztok priamo na štítenky so zameraním na spodnú stranu listov

4

Krok 4

Fyzicky utrite viditeľné štítenky vlhkou handričkou alebo mäkkou kefkou

5

Krok 5

Opakujte ošetrenie každé 2–3 dni počas jedného týždňa

🌿

Organická liečba

1

Krok 1

Týždenne kontrolujte rastliny, aby ste identifikovali štítenky v štádiu larvy (pred vytvorením ochranného krytu)

2

Krok 2

Pripravte insekticídne mydlo: 1 polievková lyžica prostriedku na riad + 1 liter vody v rozprašovači

3

Krok 3

Dôkladne postriekajte postihnuté miesta, pričom zabezpečte kontakt s hmyzom, raz denne po dobu 3–4 dní

4

Krok 4

Aplikujte záhradnícky olej (neemový olej) na udusenie vajíčok, nymf a dospelých jedincov

5

Krok 5

Fyzicky odstráňte viditeľné štítenky utieraním listov vlhkou handričkou

6

Krok 6

Introdukujte užitočný hmyz, napríklad lienky, zlatoočky alebo parazitoidy blanokrídlovcov, na dlhodobú kontrolu

7

Krok 7

Aplikujte sprej z fermentovaného nálevu z žihľavy ako doplnkovú organickú liečbu

🛡️ Ako predchádzať Štítenky na Orchidea kobylková?

TLDR: Predchádzajte Štítenky na Orchidea kobylková pomocou 7 základných preventívnych opatrení.

  • Dôkladne skontrolujte všetky nové rastliny pred ich vnesením do domácnosti
  • Nové rastliny karantenizujte na 2–3 týždne oddelene od ostatných rastlín
  • Udržiavajte zdravie rastlín správnym zalievaním a hnojením
  • Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastlín
  • Pravidelne kontrolujte rastliny, najmä spodnú stranu listov
  • Udržiavajte rastliny v dostatočných rozostupoch, aby ste zabránili šíreniu
  • Podporujte prirodzených predátorov, ako sú lienky a zlatoočky

🌱 Ako sa starať o Orchidea kobylková, aby sa predišlo Štítenky?

💧 Ako polievať

Počas aktívneho rastu zalievajte 2-3 krát týždenne, pričom nechajte vrchnú časť substrátu mierne vyschnúť medzi zálievkami; počas chladnejšieho zimného obdobia odpočinku výrazne obmedzte zálievku, aby ste predišli hnilobe.

☀️ Osvetlenie

Poskytnite jasné, nepriame svetlo (približne 20 000-30 000 luxov) s priamym poludňajším slnkom filtrovaným cez priesvitnú záclonu alebo tieniacu tkaninu.

🪴 Ideálna pôda

Zasaďte do rýchlo odvodňujúcej zmesi pre orchidey na báze kôry (približne dva diely kôry na jeden diel perlitu alebo dreveného uhlia) do tesného kvetináča, ktorý umožní 1-2 sezóny nového rastu koreňov pred presadením.

Často kladené otázky

Môže Štítenky zabiť moju rastlinu Orchidea kobylková?
Možno, ak sa nelieči, Štítenky môže spôsobiť Orchidea kobylková značné poškodenie. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Orchidea kobylková zotaví z Štítenky?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 30 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Štítenky nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Orchidea kobylková?
Áno, Štítenky sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Orchidea kobylková.
Zobraziť viac: Orchidea kobylková → Zobraziť viac: Štítenky →

Zdroje a referencie