Bloom Download App
Nefrolepka srpovitá
+
Štítenky

Nefrolepka srpovitá s Štítenky: Prevencia a liečba

Nephrolepis falcata

Náchylnosť: Stredná Závažnosť: Stredná Náročnosť: Stredná

Štítenky na Nefrolepka srpovitá: Čo treba vedieť?

Štítenky na Nefrolepka srpovitá (Nephrolepis falcata) je škodca stav so stredná závažnosťou. Nefrolepka srpovitá má stredná náchylnosť k tejto chorobe. Štítenky sú malé cicavé škodce, ktoré sa prejavujú ako hnedé, škrupinkovité hrbolčeky na stonkách a listoch rastlín. Existuje viac ako 25 druhov, rozdelených na pancierované (tvrdé) a nepancierované (...

Nefrolepka srpovitá je rastlina so stredná starostlivosťou. Zotavenie z Štítenky trvá približne 30 dní pri správnej liečbe. Ako izbová rastlina zabezpečte dobré vetranie na pomoc pri zotavení.

Na rozdiel od plesňových chorôb Štítenky na Nefrolepka srpovitá rýchlo reaguje na integrovanú ochranu rastlín.

🔍 Ako vyzerá Štítenky na Nefrolepka srpovitá?

  • Malé hnedé zaoblené hrbolčeky na listoch a stonkách
  • Škrupinkovité alebo voskové hrbolčeky na spodnej strane listov
  • Žltnutie alebo chlorotické (bledé) listy
  • Lepkavá medovica pokrývajúca povrch listov
  • Čierna sadzovitá pleseň rastúca na medovici
  • Zvísajúce alebo vädnúce listy
  • Spomalený rast a znížená vitalita rastliny
  • Prítomnosť mravcov živiacich sa medovicou

Čo spôsobuje Štítenky na Nefrolepka srpovitá?

  • Zanesenie infikovaných rastlín z pestovateľských škôlok
  • Zlý zdravotný stav rastlín zvyšujúci ich náchylnosť
  • Teplé vnútorné prostredie podporujúce rozmnožovanie
  • Nedostatok prirodzených predátorov v interiéri
  • Preplnenosť rastlín umožňujúca ľahké šírenie
  • Stres spôsobený teplom, suchom alebo nedostatočnou starostlivosťou

💊 Ako liečiť Štítenky na Nefrolepka srpovitá?

TLDR: Liečte Štítenky na Nefrolepka srpovitá rýchlou liečbou (~15 dní) alebo organickou (~30 dní). Nefrolepka srpovitá má stredná náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Krok 1

Opláchnite postihnuté rastliny silným prúdom vody zo záhradnej hadice, aby ste zrazili štítenky

2

Krok 2

Pripravte núdzový mydlový roztok: 1 polievková lyžica prostriedku na riad + 1 čajová lyžička rastlinného oleja + 1 čajová lyžička 45%-ného alkoholu + 1 liter vody

3

Krok 3

Nastriekajte roztok priamo na štítenky so zameraním na spodnú stranu listov

4

Krok 4

Fyzicky utrite viditeľné štítenky vlhkou handričkou alebo mäkkou kefkou

5

Krok 5

Opakujte ošetrenie každé 2–3 dni počas jedného týždňa

🌿

Organická liečba

1

Krok 1

Týždenne kontrolujte rastliny, aby ste identifikovali štítenky v štádiu larvy (pred vytvorením ochranného krytu)

2

Krok 2

Pripravte insekticídne mydlo: 1 polievková lyžica prostriedku na riad + 1 liter vody v rozprašovači

3

Krok 3

Dôkladne postriekajte postihnuté miesta, pričom zabezpečte kontakt s hmyzom, raz denne po dobu 3–4 dní

4

Krok 4

Aplikujte záhradnícky olej (neemový olej) na udusenie vajíčok, nymf a dospelých jedincov

5

Krok 5

Fyzicky odstráňte viditeľné štítenky utieraním listov vlhkou handričkou

6

Krok 6

Introdukujte užitočný hmyz, napríklad lienky, zlatoočky alebo parazitoidy blanokrídlovcov, na dlhodobú kontrolu

7

Krok 7

Aplikujte sprej z fermentovaného nálevu z žihľavy ako doplnkovú organickú liečbu

🛡️ Ako predchádzať Štítenky na Nefrolepka srpovitá?

TLDR: Predchádzajte Štítenky na Nefrolepka srpovitá pomocou 7 základných preventívnych opatrení.

  • Dôkladne skontrolujte všetky nové rastliny pred ich vnesením do domácnosti
  • Nové rastliny karantenizujte na 2–3 týždne oddelene od ostatných rastlín
  • Udržiavajte zdravie rastlín správnym zalievaním a hnojením
  • Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastlín
  • Pravidelne kontrolujte rastliny, najmä spodnú stranu listov
  • Udržiavajte rastliny v dostatočných rozostupoch, aby ste zabránili šíreniu
  • Podporujte prirodzených predátorov, ako sú lienky a zlatoočky

🌱 Ako sa starať o Nefrolepka srpovitá, aby sa predišlo Štítenky?

💧 Ako polievať

Zalievajte, keď je vrchná vrstva substrátu suchá na dotyk, pričom substrát udržiavajte rovnomerne vlhký. Prebytočnú vodu nechajte odtiecť, aby ste zabránili hnilobe koreňov.

☀️ Osvetlenie

Umiestnite na miesto s jasným nepriamym svetlom, napríklad v blízkosti okna s jemným závesom. Vyhnite sa priamemu slnku, ktoré spaľuje jej jemné listy.

🪴 Ideálna pôda

Použite ľahký substrát bohatý na organickú hmotu, napríklad zmes rašeliny, perlitu a záhradníckeho substrátu, ktorý zadržiava vlhkosť bez toho, aby sa zamokril.

Často kladené otázky

Môže Štítenky zabiť moju rastlinu Nefrolepka srpovitá?
Možno, ak sa nelieči, Štítenky môže spôsobiť Nefrolepka srpovitá značné poškodenie. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Nefrolepka srpovitá zotaví z Štítenky?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 30 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Štítenky nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Nefrolepka srpovitá?
Áno, Štítenky sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Nefrolepka srpovitá.
Zobraziť viac: Nefrolepka srpovitá → Zobraziť viac: Štítenky →

Zdroje a referencie