Bloom Download App
Progasta kalateja
🏠 Notranje

Marantaceae

Progasta kalateja: Popolna sobna rastlina

Goeppertia fasciata

Srednje ☀️ Delna senca 🐾 Varno za hišne ljubljenčke

Uspeva pri močni posredni svetlobi ter srednji do visoki vlažnosti. Zalivajte, ko se zgornja plast substrata posuši, in se izogibajte vodi iz pipe, ki je bogata s klorom in fluorom. Občutljiva je na neredno zalivanje in suh zrak, vendar ni strupena za ljudi ali hišne ljubljenčke.

💧 Zalivanje

Vsakih 6 dni

☀️ Svetloba

Delna senca

🌡️ Temperatura

15° - 27°C

💨 Vlažnost

50% - 70%

Kategorije

Kaj je Progasta kalateja?

Progasta kalateja (Goeppertia fasciata) je rastlina z srednje nego iz družine Marantaceae. Goeppertia fasciata (sin. Calathea fasciata) je koreninska zelnata rastlina, ki izvira iz vlažnih tropskih gozdov severovzhodne Brazilije. Njeni zaobljeni in usnjati listi imajo izmenične temno in svetlo zelene proge, ki sevajo iz osrednje žile, spodnja stran listov pa je škrlatnega tona. Kot druge...

Progasta kalateja zraste do 45cm, širina 45 cm, zalivanje vsakih 6 dni, 15°C – 27°C, 50–70% vlažnosti. Je primerno za notranje okolje in varno za hišne živali.

Za razliko od mnogih priljubljenih vrst, je Progasta kalateja varno hraniti v bližini hišnih živali. Brez ustreznega odtoka se lahko gniloba korenin razvije v 12 dneh.

Kako negovati Progasta kalateja?

TLDR: Progasta kalateja potrebuje Delna senca, zalivanje vsakih 6 dni in temperaturo med 15–27°C pri 50-70% vlažnosti.

💧

Kako pogosto zalivati Progasta kalateja?

Zalivajte vsakih 5-7 dni, pri čemer naj bo substrat enakomerno vlažen, vendar nikoli razmočen. Uporabljajte filtrirano, destilirano vodo ali deževnico, da preprečite rjavenje listnih robov.

☀️

Koliko svetlobe potrebuje Progasta kalateja?

Zagotovite ji močno posredno svetlobo, stran od neposrednega sonca, ki žge liste in povzroči bledenje njihovega progastega vzorca.

🪴

Katera zemlja je najboljša za Progasta kalateja?

Uporabite lahek, dobro odceden substrat, bogat z organskimi snovmi, ki zadržuje nekaj vlage, ne da bi pri tem prišlo do zastajanja vode pri koreninah.

🏺

Katero posodo uporabiti za Progasta kalateja?

Lonec z dobrimi drenažnimi odprtinami, iz keramike ali plastike, le malo večji od koreninske grude.

Urnik nege

🌱

Gnojenje

Vsakih 30 dni

💦

Razprševanje

Vsakih 3 dni

🔄

Obračanje

Vsakih 14 dni

🪴

Presajanje

Vsakih 730 dni

Kaj je Progasta kalateja in od kod izvira?

Goeppertia fasciata (sin. Calathea fasciata) je koreninska zelnata rastlina, ki izvira iz vlažnih tropskih gozdov severovzhodne Brazilije. Njeni zaobljeni in usnjati listi imajo izmenične temno in svetlo zelene proge, ki sevajo iz osrednje žile, spodnja stran listov pa je škrlatnega tona. Kot druge vrste iz družine Marantaceae kaže niktinastijo: njeni listi se ponoči dvignejo in čez dan odprejo, podobno kot roke pri molitvi.

Kako razmnožiti Progasta kalateja?

🌱

Delitev korenike

Delite spomladi, ko je rastlina v fazi aktivne rasti. Prve dni jo pokrijte s prozorno plastiko, da povečate vlažnost okoli novih delov.

  1. 1
    Rastlino previdno vzemite iz lonca in ohranite čim več korenin
  2. 2
    Korenike razdelite na dele, pri čemer zagotovite, da ima vsak del zdrave liste in korenine
  3. 3
    Vsak del posadite v posamezen lonec z lahkim in dobro odcednim substratom
  4. 4
    Dokler se ne ukorenini, jo hranite v visoki vlažnosti in na posredni svetlobi

Potrebni materiali:

Steriliziran nož ali škarjeNov lonec z drenažnimi odprtinamiLahek substrat za tropske rastline
⏱️ Čas: 4-6 tednov 📊 Stopnja uspešnosti: high 🗓️ Najboljša sezona: Pomlad

Kako velika zraste Progasta kalateja?

TLDR: Progasta kalateja lahko zraste do 45cm visoko s hitrostjo rasti Srednje.

📏

Največja višina

45cm

↔️

Razrast

45cm

📈

Hitrost rasti

Srednje

🍃

Listje

Zimzelena

Uporaba rastline

🌺

Okrasno

Odlično za dekoracijo

Ali vaša rastlina kaže simptome?

Kliknite na simptom, da odkrijete možne vzroke:

Katere bolezni najpogosteje prizadenejo Progasta kalateja?

TLDR: Progasta kalateja je dovzetna za 9 znanih bolezni. Redno spremljajte za zgodnje odkrivanje.

Gniloba korenin

Visoka

Gniloba korenin je resna glivična bolezen, ki prizadene koreninski sistem rastlin, povzroča njihovo propadanje in odmiranje. Povzročajo jo predvsem prekomerno zalivanje, slabo odcejanje tal ali talni glive, kot so Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia in Fusarium. Bolezen uspeva v preveč namočenih razmerah, kjer so korenine prikrajšane za kisik, kar jih naredi dovzetne za glivično okužbo.

Poglej rešitev

Pršice (pajkove pršice)

Visoka

Pajkove pršice so drobne pajkovce (manjše od 0,5 cm), sorodne pajkom in klopom, ki se hranijo z rastlinskim sokom. Uspevajo v vročih in suhih razmerah ter lahko povzročijo znatno škodo na okrasnih in zelenjavnih rastlinah. Pri hudih okužbah lahko izgube pridelka dosežejo 14 % ali več, saj te škodljivke motijo ključne rastlinske procese, vključno s fotosintezo, absorpcijo ogljikovega dioksida in transpiracijo.

Poglej rešitev

Volnate uši (kaparji)

Visoka

Volnate uši so majhni, mehkotelesni žuželki, prekrite z belo, voskasto, kosmičasto snovjo. So pogosti škodljivci sobnih rastlin in zunanjih rastlin v blagih podnebjih. Te žuželke, ki sesajo sok, se hranijo z rastlinskim tkivom, povzročajo škodo, zavrto rast in lahko vodijo do propada rastline, če ostanejo nezdravljene. Izločajo lepljivo medeno roso, ki privablja sajasto plesen.

Poglej rešitev

Ščitkarji (kaparji)

Srednje

Ščitkarji so majhni škodljivci, ki sesajo rastlinski sok in se pojavljajo kot rjave, lupinaste izbokline na steblih in listih rastlin. Obstaja več kot 25 vrst, ki jih delimo na oklepne (trde) in neoklepne (mehke) ščitkarje. Hranijo se tako, da prebodejo rastlinsko tkivo in izsesajo sok, kar rastlino oslabi ter lahko povzroči rumenenje, zaostalo rast in celo propad, če se jih ne zdravi pravočasno. Izločajo tudi medeno roso, ki privablja mravlje in spodbuja rast sajaste plesni.

Poglej rešitev

Pomen in simbolika

Kot molitvena rastlina progasta kalateja simbolizira predanost in povezanost z naravnimi ritmi, saj se njeni listi vsako noč dvignejo kot sklenjene roke pri molitvi.

Primerjaj s podobnimi rastlinami

Lastnost Zahtevnost Svetloba Zalivanje Varno za ljubljenčke
Slepa mraznica Srednje Malo svetlobe 2d ⚠️
Azaleja Srednje Delna senca 3d ⚠️
Murielov bambus Srednje Delna senca 3d
Bugenvilija Srednje Neposredna sončna svetloba 7d ⚠️

Izberi in primerjaj

vs

Viri in reference

Sorodne rastline