Bloom Download App
Rdeča vrba

Salicaceae

Rdeča vrba: Pokrovna rastlina

Salix purpurea

Enostavno ☀️ Neposredna sončna svetloba 🐾 Varno za hišne ljubljenčke

Rdečo vrbo gojite na polnem soncu, v nenehno vlažnih ali celo razmočenih tleh. Je enostavna za vzgojo, prenaša težka ilovnata tla in občasne poplave ter se dobro odziva na vsakoletno drastično obrezovanje, ki spodbuja močne in barvite poganjke.

💧 Zalivanje

Vsakih 3 dni

☀️ Svetloba

Neposredna sončna svetloba

🌡️ Temperatura

-30° - 35°C

💨 Vlažnost

40% - 70%

Kategorije

Kaj je Rdeča vrba?

Rdeča vrba (Salix purpurea) je rastlina z enostavno nego iz družine Salicaceae. Salix purpurea, rdeča ali škrlatna vrba, je hitro rastoč listopadni grm, ki izvira iz Evrope, severne Afrike in zmerne Azije. Tvori goste grme s tankimi stebli vijoličnega odtenka in ozkimi sivo-zelenimi listi, ki so razporejeni skoraj nasprotno, kar je pri vrbah nenavadno. Rdeče-vijolične mačice se...

Rdeča vrba zraste do 4.0m, širina 300 cm, zalivanje vsakih 3 dni, -30°C – 35°C, 40–70% vlažnosti. Je neprimerno za notranje okolje in varno za hišne živali.

Za razliko od mnogih tropskih rastlin, Rdeča vrba prenaša napake pri zalivanju. Najboljše za začetnike. Za razliko od mnogih priljubljenih vrst, je Rdeča vrba varno hraniti v bližini hišnih živali.

Kako negovati Rdeča vrba?

TLDR: Rdeča vrba potrebuje Neposredna sončna svetloba, zalivanje vsakih 3 dni in temperaturo med -30–35°C pri 40-70% vlažnosti.

💧

Kako pogosto zalivati Rdeča vrba?

Tla naj bodo vedno vlažna; rdeča vrba trpi v sušnih razmerah in najbolje uspeva v bližini ribnikov, potokov ali v nizkih, vlažnih delih vrta.

☀️

Koliko svetlobe potrebuje Rdeča vrba?

Posadite jo na polno sonce za najboljšo barvo stebel in gostejšo rast; prenaša rahlo senco, vendar postane v njej redka in neenakomerna.

🪴

Katera zemlja je najboljša za Rdeča vrba?

Prilagodi se večini tal, vključno s težko ilovico, če je vlaga stalna; idealen je rahlo kisel do nevtralen pH.

🏺

Katero posodo uporabiti za Rdeča vrba?

Najbolje uspeva v tleh; če jo gojite v loncu, uporabite veliko in trpežno posodo z dobro drenažo, substrat pa naj bo vedno vlažen.

Kaj je Rdeča vrba in od kod izvira?

Salix purpurea, rdeča ali škrlatna vrba, je hitro rastoč listopadni grm, ki izvira iz Evrope, severne Afrike in zmerne Azije. Tvori goste grme s tankimi stebli vijoličnega odtenka in ozkimi sivo-zelenimi listi, ki so razporejeni skoraj nasprotno, kar je pri vrbah nenavadno. Rdeče-vijolične mačice se pojavijo na golih vejah zgodaj spomladi, pred listi, in postanejo zlate, ko sprostijo cvetni prah. Pletarji jo zelo cenijo zaradi prožnosti in barve njenih šib, v sodobnem vrtnarstvu pa je cenjena tudi za nadzor erozije na bregovih potokov in kot okrasna živa meja z malo vzdrževanja.

Kako razmnožiti Rdeča vrba?

🌱

Potaknjenci olesenelega lesa

Rdeča vrba se zelo zlahka ukorenini iz potaknjencev, tudi če jih postavite neposredno v vodo ali vlažno prst; rastni hormoni niso potrebni.

  1. 1
    Pozno pozimi vzemite 20–30 cm dolge potaknjence iz mirujočih olesenelih stebel
  2. 2
    Dve tretjini potaknjenca vstavite v vlažno prst ali v posodo z vlažnim peskom
  3. 3
    Vzdržujte stalno vlago, dokler se ne ukorenini in odžene, običajno v nekaj tednih
  4. 4
    Ko je dobro ukoreninjena, jo presadite na končno mesto

Potrebni materiali:

Vrtne škarjeVlažna prst ali pesekRastni hormon (neobvezno)
⏱️ Čas: 3–6 tednov 📊 Stopnja uspešnosti: high 🗓️ Najboljša sezona: Zima

Kako velika zraste Rdeča vrba?

TLDR: Rdeča vrba lahko zraste do 4.0m visoko s hitrostjo rasti Hitra.

📏

Največja višina

4.0m

↔️

Razrast

3.0m

📈

Hitrost rasti

Hitra

🍃

Listje

Listopadna

Uporaba rastline

🌺

Okrasno

Odlično za dekoracijo

💊

Zdravilno

Zdravilne lastnosti

🌿

Pokrivanje tal

Pokritost tal

💊

Zdravilna uporaba

  • Lubje se tradicionalno uporablja kot naravni vir salicilina, spojine, povezane z aspirinom, za lajšanje bolečin in zniževanje vročine.

Ali vaša rastlina kaže simptome?

Kliknite na simptom, da odkrijete možne vzroke:

Katere bolezni najpogosteje prizadenejo Rdeča vrba?

TLDR: Rdeča vrba je dovzetna za 5 znanih bolezni. Redno spremljajte za zgodnje odkrivanje.

Antraknoza

Visoka

Antraknoza je glivična bolezen, ki jo povzročajo glive iz rodu Colletotrichum in prizadene številne rastline, vključno z zelenjavo, sadjem in drevesi. Bolezen uspeva v hladnih in vlažnih razmerah ter povzroča temne, vdrte lezije na listih, steblih, cvetovih in plodovih.

Poglej rešitev

Rja

Srednje

Rja je pogosta glivična bolezen, ki jo povzročajo glive iz reda Pucciniales in prizadene širok nabor rastlin. Bolezen je dobila ime po značilnih oranžnih, rumenih ali rdečkasto-rjavih pustulah, ki se pojavijo na listih in spominjajo na korozijo kovine. Ta obligatni glivični zajedalec za preživetje potrebuje žive rastline in lahko povzroči znatne gospodarske izgube v kmetijskih kulturah.

Poglej rešitev

Rak skorje (Kankер)

Visoka

Rak skorje je bolezen, ki jo povzročajo različne glive in bakterije, ki ustvarjajo nekrotična, vdrta območja na skorji vej, stebel in debel. Patogeni vstopajo skozi rane in naravne odprtine, zlasti kadar so rastline pod stresom. Rak skorje lahko postopoma oslabi ali uniči veje z motnjami v pretoku vode in hranil.

Poglej rešitev

Uši (listne uši)

Srednje

Listne uši so majhni, mehkotelessni, hruškovito oblikovani žuželki (dolžine 1,5 do 3 mm), ki se hranijo z izsesavanjem sokov, bogatih s hranili, iz rastlin. Hitro se razmnožujejo in lahko hitro oslabijo rastline, povzročijo deformacije rasti ter prenašajo rastlinske viruse. Listne uši se pojavljajo v različnih barvah, vključno z zeleno, črno, rdečo, rumeno, rjavo in sivo. Izločajo medeno roso, lepljivo snov, ki privlači mravlje in spodbuja rast sajaste plesni.

Poglej rešitev

Pomen in simbolika

Simbol prožnosti, odpornosti in prenove, kar je v skladu z dolgoletno povezanostjo vrbe s prilagodljivostjo in tradicijo pletarstva.

Primerjaj s podobnimi rastlinami

Lastnost Zahtevnost Svetloba Zalivanje Varno za ljubljenčke
Maklen Enostavno Posredna svetloba 14d
Navadna breza Enostavno Neposredna sončna svetloba 14d
Srebrna žička Enostavno Neposredna sončna svetloba 14d
Navadni poprovec Enostavno Neposredna sončna svetloba 14d ⚠️

Izberi in primerjaj

vs

Viri in reference

Sorodne rastline