Bloom Download App
Tatarski javor
+
Antraknoza

Tatarski javor in Antraknoza? Redko, a ozdravljivo

Acer tataricum

Dovzetnost: Nizka Resnost: Visoka Zahtevnost: Enostavno

Antraknoza na Tatarski javor: Kaj morate vedeti?

Antraknoza na Tatarski javor (Acer tataricum) je glivična stanje z visoka resnostjo. Tatarski javor ima nizka dovzetnost za to bolezen. Antraknoza je glivična bolezen, ki jo povzročajo glive iz rodu Colletotrichum in prizadene številne rastline, vključno z zelenjavo, sadjem in drevesi. Bolezen uspeva v hladnih in vlažnih razmerah ter...

Tatarski javor je rastlina z enostavna nego. Okrevanje po Antraknoza traja približno 14 dni z ustreznim zdravljenjem.

Za razliko od večine rastlin ima Tatarski javor naravno odpornost na Antraknoza. Najboljše je zdraviti z preventivnimi ukrepi namesto z reaktivnim zdravljenjem. Za razliko od bakterijskih okužb je Antraknoza na Tatarski javor mogoče obvladati z organskimi fungicidi.

🔍 Kako izgleda Antraknoza na Tatarski javor?

  • Majhne nepravilne rumene ali rjave pege na listih
  • Temne vdrte lezije na listih, steblih, cvetovih in plodovih
  • Vodeno namočene lezije, ki s starostjo temnejšo
  • Rožnate želatinaste mase spor v sredini lezij med toplim in vlažnim vremenom
  • Pege, ki se širijo in lahko prekrijejo celotne liste
  • Odpadanje listja v naprednih fazah

Kaj povzroča Antraknoza na Tatarski javor?

  • Povzročajo ga glive iz rodu Colletotrichum
  • Hladno in vlažno vreme spodbuja razvoj bolezni
  • Optimalna temperatura med 24–29 °C
  • Dolgotrajno mokro listje
  • Glive prezimijo v semenih, tleh in vrtnih ostankih
  • Spore se širijo z vodnimi kapljicami

💊 Kako zdraviti Antraknoza na Tatarski javor?

TLDR: Zdravite Antraknoza na Tatarski javor s hitrim zdravljenjem (~7 dni) ali organskim (~14 dni). Tatarski javor ima nizka dovzetnost za to bolezen.

Hitre rešitve

1

Odstranite in zavrzite vse vidno okužene dele

Odstranite in zavrzite vse vidno okužene dele

2

Nanesite komercialni sistemski fungicid (azoksistrobin ali mankozeb)

Nanesite komercialni sistemski fungicid (azoksistrobin ali mankozeb)

3

Prilagodite namakanje, da se izognete močenju listja

Prilagodite namakanje, da se izognete močenju listja

4

Druga aplikacija sistemskega fungicida

Druga aplikacija sistemskega fungicida

5

Ocenite učinkovitost zdravljenja

Ocenite učinkovitost zdravljenja

🌿

Organsko zdravljenje

1

Odstranite vse okužene rastlinske dele in jih zavrzite v plastično vrečko

Odstranite vse okužene rastlinske dele in jih zavrzite v plastično vrečko

2

Na vse rastlinske površine nanesite organsko tekoče bakrovo škropivo

Na vse rastlinske površine nanesite organsko tekoče bakrovo škropivo

3

Preidite na kapljično namakanje in se izogibajte močenju listja

Preidite na kapljično namakanje in se izogibajte močenju listja

4

Druga aplikacija bakrovega fungicida ali olja nimovca

Druga aplikacija bakrovega fungicida ali olja nimovca

5

Ocenite napredek in odstranite morebitne nove lezije

Ocenite napredek in odstranite morebitne nove lezije

6

Zadnja aplikacija organskega fungicida in stalno spremljanje

Zadnja aplikacija organskega fungicida in stalno spremljanje

🛡️ Kako preprečiti Antraknoza na Tatarski javor?

TLDR: Preprečite Antraknoza na Tatarski javor z 8 bistvenimi preventivnimi praksami nege.

  • Uvedite kapljično namakanje namesto nadglavnega zalivanja
  • Rastlinam zagotovite dovolj prostora za prezračevanje in zmanjšajte vlažnost
  • Po žetvi odstranite okužene rastlinske dele
  • Izvajajte kolobar med gostitelji in negostitelji
  • Kadar je mogoče, izberite odporne sorte rastlin
  • Uporabljajte semena iz zahodnih pridelovalnih območij, ki niso bila izpostavljena bolezni
  • Med zalivanjem se izogibajte močenju listja
  • Zagotovite dobro kroženje zraka okoli rastlin

🌱 Kako negovati Tatarski javor, da preprečite Antraknoza?

💧 Kako zalivati

Zalivajte globoko, vendar redko — približno vsakih 7 do 14 dni v rastni sezoni. Ko se drevo ustali, dobro prenaša sušna obdobja in redko potrebuje dodatno zalivanje.

☀️ Osvetlitev

Posadite na mesto s polnim soncem ali v polsenco, kjer bo imelo vsaj 4 do 6 ur neposredne sončne svetlobe na dan. Polno sonce spodbuja bolj živahne jesenske barve in izrazitejše cvetenje.

🪴 Idealna zemlja

Najraje ima dobro odcedna in zmerno plodna tla s pH vrednostjo med 5,5 in 7,5. Prilagodi se peščenim, ilovnatim in glinenim tlem. Izogibajte se razmočenim tlem.

Pogosto zastavljena vprašanja

Ali lahko Antraknoza ubije mojo rastlino Tatarski javor?
Da, brez zdravljenja je lahko Antraknoza za Tatarski javor usodna. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje sta ključnega pomena.
Koliko časa potrebuje Tatarski javor za okrevanje po Antraknoza?
Z ustreznim zdravljenjem okrevanje traja približno 14 dni. Brez zdravljenja lahko traja bistveno dlje.
Ali je Antraknoza nalezljiva za druge rastline v bližini Tatarski javor?
Da, Antraknoza se lahko razširi na bližnje rastline. Takoj izolujte prizadeto Tatarski javor.
Poglej več: Tatarski javor → Poglej več: Antraknoza →

Viri in reference