Bloom Download App
Pisana kalateja
+
Pegavost listov

Pisana kalateja in Pegavost listov: Preprečevanje in zdravljenje

Goeppertia picturata

Dovzetnost: Zmerna Resnost: Srednja Zahtevnost: Srednje

Pegavost listov na Pisana kalateja: Kaj morate vedeti?

Pegavost listov na Pisana kalateja (Goeppertia picturata) je glivična stanje z zmerna resnostjo. Pisana kalateja ima zmerna dovzetnost za to bolezen. Pegavost listov je pogosta glivična bolezen, ki jo povzročajo različni patogeni, vključno z Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria in Venturia. Prizadene predvsem liste, na katerih povzroča r...

Pisana kalateja je rastlina z srednja nego. Okrevanje po Pegavost listov traja približno 21 dni z ustreznim zdravljenjem. Kot sobna rastlina zagotovite dobro prezračevanje za pomoč pri okrevanju.

Za razliko od bakterijskih okužb je Pegavost listov na Pisana kalateja mogoče obvladati z organskimi fungicidi.

🔍 Kako izgleda Pegavost listov na Pisana kalateja?

  • Okrogle rjave, sive, črne ali rumene pege na listih
  • Pege s koncentričnimi obročki ali temnimi robovi
  • Rumeni soj okoli peg
  • Pege so lahko vdrte ali prebijejo list ter tvorijo luknje
  • Močno okuženi listi lahko popolnoma porjavijo in prezgodaj odpadejo
  • Kotne ali zaobljene pege z gladkimi ali resastimi robovi

Kaj povzroča Pegavost listov na Pisana kalateja?

  • Glivični patogeni (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Dolgotrajna visoka vlažnost (12–24 ur)
  • Brizganje vode ob dežju ali nadglavnem namakanju
  • Slaba prezračenost med rastlinami
  • Mokri listi dlje časa
  • Glivične spore, ki prezimijo na odpadlem listju
  • Tople temperature v kombinaciji z visoko vlažnostjo

💊 Kako zdraviti Pegavost listov na Pisana kalateja?

TLDR: Zdravite Pegavost listov na Pisana kalateja s hitrim zdravljenjem (~11 dni) ali organskim (~21 dni). Pisana kalateja ima zmerna dovzetnost za to bolezen.

Hitre rešitve

1

Odstranite vse vidno okužene liste

Zavrzite jih v zapečateno plastično vrečko

2

Nanesite fungicid na osnovi bakra po navodilih proizvajalca

Enakomerno pokrijte vso listno maso

3

Prilagodite zalivanje – zalivajte le zjutraj pri tleh rastline

Izogibajte se močenju listov

4

Drugi nanos fungicida

Preverite, ali je okužba pod nadzorom

5

Končna ocena in po potrebi tretji nanos

Večina primerov se reši v 2 tednih

🌿

Organsko zdravljenje

1

Odstranite vse okužene liste in jih odnesite stran od rastlin

Nosite rokavice in po uporabi razkužite škarje

2

Prizadeto rastlino ločite od drugih zdravih rastlin

Vzdržujte najmanj 90 cm razdalje

3

Pripravite škropivo z oljem neem (2 žlici na liter vode)

Dodajte nekaj kapljic tekočega mila kot emulgator

4

Nanesite olje neem na vse liste (zgornja in spodnja stran)

Nanesite zvečer, da se izognete opeklinam od sonca

5

Izboljšajte prezračenost okoli rastline

Obrežite prekrožene ali pregosto razraščene veje

6

Ponovno nanesite olje neem

Ponovite tedensko nanašanje

7

Tretje nanašanje olja neem

Preverite, ali so se nove pege prenehale pojavljati

8

Končna ocena

Če ni novih peg, se rastlina oporavlja

🛡️ Kako preprečiti Pegavost listov na Pisana kalateja?

TLDR: Preprečite Pegavost listov na Pisana kalateja z 9 bistvenimi preventivnimi praksami nege.

  • Pred zimo odstranite in uničite odpadlo listje
  • Izogibajte se nadglavnemu zalivanju in močenju listov
  • Z ustreznim rezom vzdržujte dobro prezračenost
  • Rastline ustrezno razmaknite
  • Zalivajte zjutraj, da se listi lahko posušijo
  • Nanesite 7–10 cm debelo plast zastirke, ki se ne dotika stebla
  • Ohranjajte rastline zdrave z ustreznim zalivanjem in prehrano
  • Redno razkužujte rezalno orodje
  • Takoj odstranite suhe ali odmirajoče veje

🌱 Kako negovati Pisana kalateja, da preprečite Pegavost listov?

💧 Kako zalivati

Zalijte, ko se zgornjih 5–7 cm prsti začne sušiti. Vedno uporabljajte destilirano, filtrirano vodo ali deževnico – voda iz pipe z visoko vsebnostjo fluorida ali klora povzroča rjavenje konic listov.

☀️ Osvetlitev

Postavite na svetlo mesto s posredno svetlobo, stran od neposrednega sonca, ki lahko zbledi in opeče liste. Idealno je okno, obrnjeno na vzhod ali zahod, nekaj metrov stran od stekla.

🪴 Idealna zemlja

Uporabite dobro odcedno mešanico prsti, bogato z organskimi snovmi: šoto ali kokosova vlakna, perlit in lubje za orhideje. Vzdržujte pH prsti med 6,0 in 6,5.

Pogosto zastavljena vprašanja

Ali lahko Pegavost listov ubije mojo rastlino Pisana kalateja?
Možno, da brez zdravljenja Pegavost listov povzroči Pisana kalateja znatno škodo. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje sta ključnega pomena.
Koliko časa potrebuje Pisana kalateja za okrevanje po Pegavost listov?
Z ustreznim zdravljenjem okrevanje traja približno 21 dni. Brez zdravljenja lahko traja bistveno dlje.
Ali je Pegavost listov nalezljiva za druge rastline v bližini Pisana kalateja?
Da, Pegavost listov se lahko razširi na bližnje rastline. Takoj izolujte prizadeto Pisana kalateja.
Poglej več: Pisana kalateja → Poglej več: Pegavost listov →

Viri in reference