Bloom Download App
Bredbladig lavendel

Lamiaceae

Bredbladig lavendel: Aromatisk växt

Lavandula latifolia

Medel ☀️ Direkt sol ⚠️ Giftig för husdjur

Ge bredbladig lavendel full sol och väldränerad, något alkalisk jord. Den tål torka exceptionellt bra när den väl har etablerat sig och ogillar fuktiga, vattenmättade förhållanden. Beskär lätt efter blomningen för att bibehålla en kompakt form och främja nästa säsongs blomning.

💧 Vattning

Var 14:e dag

☀️ Ljus

Direkt sol

🌡️ Temperatur

-5° - °C

💨 Luftfuktighet

40% - 60%

Kategorier

Vad är Bredbladig lavendel?

Bredbladig lavendel (Lavandula latifolia) är en växt med medel skötsel från familjen Lamiaceae. Bredbladig lavendel är en buskig, vintergrön medelhavshalvbuske som härstammar från Spanien, Portugal och södra Frankrike. Jämfört med vanlig lavendel har den bredare, grågröna blad och enkla, ogrenade blomax på långa stjälkar. Den producerar den mest potenta, kamferrika eteriska oljan av alla laven...

Bredbladig lavendel växer upp till 80cm, bredd på 80 cm, vattning var 14:e dag, 40–60% luftfuktighet. Den är inte lämplig för inomhusmiljöer och inte säker för husdjur.

Utan försiktighetsåtgärder kan förtäring orsaka irritation hos husdjur. Håll utom räckhåll för katter och hundar.

Hur sköter man om Bredbladig lavendel?

TLDR: Bredbladig lavendel behöver Direkt sol, vattning var 14:e dag och temperaturer mellan -5–30°C med 40-60% luftfuktighet.

💧

Hur ofta ska man vattna Bredbladig lavendel?

Vattna djupt men sällan, och låt jorden torka ut mellan vattningarna; etablerade plantor behöver lite extra vatten förutom vid långvarig torka.

☀️

Hur mycket ljus behöver Bredbladig lavendel?

Behöver minst 6–8 timmar direkt sol dagligen; blomning och produktion av eterisk olja försämras i skugga.

🪴

Vilken är den bästa jorden för Bredbladig lavendel?

Plantera i sandig, kalkrik eller väldränerad jord med ett neutralt till alkaliskt pH-värde; undvik tung, våt lera som främjar rotöta.

🏺

Vilken kruka ska man använda till Bredbladig lavendel?

Terrakottakruka med dräneringshål; oglaserad lera hjälper överflödig fukt att avdunsta och minskar risken för rotöta.

Skötselsschema

🌱

Gödsla

Var 365:e dag

Vad är Bredbladig lavendel och var kommer den ifrån?

Bredbladig lavendel är en buskig, vintergrön medelhavshalvbuske som härstammar från Spanien, Portugal och södra Frankrike. Jämfört med vanlig lavendel har den bredare, grågröna blad och enkla, ogrenade blomax på långa stjälkar. Den producerar den mest potenta, kamferrika eteriska oljan av alla lavendelsorter och är en av de två föräldraarterna som används för att skapa lavandin-hybrider.

Hur förökar man Bredbladig lavendel?

🌱

Halvförvedade stamsticklingar

Undvik att övervattna sticklingarna; för mycket fukt orsakar röta innan rötterna hinner utvecklas.

  1. 1
    Klipp 7–10 cm långa halvförvedade skott utan blommor under sensommaren
  2. 2
    Ta bort de nedre bladen och doppa snittytan i rotpuder
  3. 3
    Stick ner i en väldränerad blandning av sand och kompost
  4. 4
    Placera i ljust, indirekt ljus och håll lätt fuktigt tills rötter bildas

Material som behövs:

Vass sekatörRotpuderSandblandad planteringsjordSmå krukor
⏱️ Tid: 3–6 veckor 📊 Framgångsfrekvens: high 🗓️ Bästa säsong: Sommar
🌱

Frösådd

Köldstratifiering av fröna i några veckor före sådd kan förbättra groningsgraden.

  1. 1
    Så fröna på ytan av en väldränerad såjord
  2. 2
    Håll en temperatur på cirka 15 °C och håll jorden lätt fuktig
  3. 3
    Groningen är långsam och ojämn, så ha tålamod
  4. 4
    Skola om småplantorna när de har fått flera karaktärsblad

Material som behövs:

SåbrättenSandblandad såjordMinidrivhus eller plastlock
⏱️ Tid: 4–12 veckor 📊 Framgångsfrekvens: medium 🗓️ Bästa säsong: Vår
🌱

Enkel avläggning

Att skrapa undersidan av stjälken lätt innan den fästs kan påskynda rotbildningen.

  1. 1
    Böj ner en låg, flexibel stjälk mot marken
  2. 2
    Fäst stjälken och täck den fästa delen med jord
  3. 3
    Håll området jämnt fuktigt
  4. 4
    När rötter har bildats, klipp loss den nya plantan från moderplantan

Material som behövs:

Markspikar eller en liten stenJord
⏱️ Tid: 2–3 månader 📊 Framgångsfrekvens: high 🗓️ Bästa säsong: Vår

Hur stor blir Bredbladig lavendel?

TLDR: Bredbladig lavendel kan bli upp till 80cm hög med Medel tillväxttakt.

📏

Maxhöjd

80cm

↔️

Bredd

80cm

📈

Tillväxttakt

Medel

🍃

Bladverk

Städsegrön

⚠️

Varning: Giftig växt

Den här växten kan vara giftig om den sväljs. Håll utom räckhåll för:

🐱 Katter 🐶 Hundar

Växtens användningsområden

🌺

Prydnad

Utmärkt som dekoration

👃

Aromatisk

Behaglig doft

💊

Medicinal

Medicinska egenskaper

💊

Medicinska användningsområden

  • Antiseptisk och antimikrobiell eterisk olja
  • Traditionellt botemedel mot luftvägsbesvär och hudirritation
  • Kramplösande och lugnande aromaterapiolja

Visar din växt symptom?

Klicka på symptomet för att upptäcka möjliga orsaker:

Vilka sjukdomar drabbar vanligtvis Bredbladig lavendel?

TLDR: Bredbladig lavendel är mottaglig för 6 kända sjukdomar. Övervaka regelbundet för tidig upptäckt.

Rotröta

Hög

Rotröta är en allvarlig svampsjukdom som drabbar växters rotsystem och orsakar förruttnelse och död. Den orsakas främst av överdriven bevattning, bristfällig dränering eller jordburna svampar som Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia och Fusarium. Sjukdomen trivs i vattenmättade förhållanden där rötterna berövas syre, vilket gör dem mottagliga för svampinfektion.

Visa lösning

Botrytismögel

Visa lösning

Septoria bladfläcksjuka

Hög

Septoria bladfläcksjuka är en destruktiv svampsjukdom orsakad av Septoria lycopersici, som är särskilt förödande under säsonger med måttlig temperatur och riklig nederbörd. Sjukdomen börjar på de nedre bladen och fortskrider uppåt, vilket orsakar små cirkulära fläckar med beige till grå centra och mörkt bruna kanter. Om den lämnas obehandlad kan den dramatiskt minska skörden och orsaka fullständig bladbränna.

Visa lösning

Bladlöss

Medel

Bladlöss är små, mjukkroppade, päronformade insekter (1,5–3 mm långa) som lever av att suga näringssaft från växter. De förökar sig snabbt och kan snabbt försvaga växter, orsaka förvridna tillväxtskador och sprida växtvirusar. Bladlöss förekommer i olika färger, bland annat gröna, svarta, röda, gula, bruna och grå. De utsöndrar honungsdagg, ett klibbigt ämne som lockar myror och gynnar tillväxt av sotdagg.

Visa lösning

Betydelse och symbolik

Lugn, harmoni, lojalitet och hängivenhet.

Jämför med liknande växter

Egenskap Svårighetsgrad Ljus Vattning Säker för husdjur
Mörk åkerhätting Medel Svagt ljus 2d ⚠️
Azalea Medel Halvskugga 3d ⚠️
Trillingblomma Medel Direkt sol 7d ⚠️
Taggsallat Medel Direkt sol 7d ⚠️

Välj och jämför

vs

Källor och referenser

Relaterade växter